Kolejki Tomek
i przyjaciele

Tomek (Thomas)

Tomek jest lokomotywą parową pomalowaną na kolor niebieski w czerwone pasy, na bokach ma napisany numer 1. Postać Tomka wzorowana była na parowozie klasy E2 (0-6-0T) produkowanej w Anglii w latach 1913-1916. Postać Tomka pojawiła się po raz pierwszy na kartkach książki już w roku 1946. Na srebrnym ekranie przygody Tomka widzowie Wielkiej Brytanii mogli oglądać począwszy od roku 1984, kiedy to powstała pierwsza seria opowieści o Tomku i innych pracowitych lokomotywach z wyspy Sodor. Od tego momentu powstało już 13 sezonów serialu oraz kilka filmów pełnometrażowych. Nie można zapomnieć również o kilkudziesięciu wydawnictwach książkowych. Tomek stał się najbardziej rozpoznawalną antropomorficzną lokomotywą. Z charakteru Tomek jest czasem bezczelny i arogancki, innym razem okazuje swoją dobroduszność. Od pierwszego odcinku towarzyszą mu wagony Ania i Klara, a z siedmioma innymi lokomotywami należy do Parowej Drużyny.

Właścicielem nazwy oraz znaku graficznego Thomas&Friends (Tomek i Przyjaciele) jest Gullane (Thomas) Limited. Właścicielem nazwy oraz znaku graficznego
Take-n-Play, nazwy Mattel oraz nazwy Fisher-Price jest Mattel, Inc. Powyższe nazwy i znaki graficzne zostały użyte na tej stronie wyłącznie dla celów informacyjnych.

Zapraszamy do sklepu z zabawkami Maskotkowo.pl. Znajdziecie tam kolejki z serii Tomek i Przyjaciele.
Astinet